zpět na úvodní stranu     

pHysio péče o vaše psí společníky


 

Každý z nás se občas ocitne v bolavém těle, špatně se pohneme a víme, že to bude bolavý den, týden nebo dokonce mesíc?! ... V optimálním případě si domluvíme  oblíbeného terapeuta (maséra, fyziterapeuta, chiropraktika atd.), aby nám od bolesti ulevil. U našich psů je to vlastně úplně stejné...

Když dojde k narušení funkčnosti nějaké oblasti na těle (namožený sval či vážnější poranění např. po operaci), tělo automaticky reaguje přesměrováním zátěže do oblasti bez poškození. Jedná se o obraný mechanizmus, který má zabránit dalšímu poškození a funguje naprosto stejně u psů jako u nás lidí. Tímto se při dalším fungování snadno naruší rovnováha celého systému psího těla a dojde ke vzniku tzv. kompenzačních potíží ...

Čím déle takto tělo funguje tím obtížnější je stanovení "primárního" problému, neboli co je vlastně prvotní příčina, že se tělo celé rozsype? Někdy je příčina snadno diagnostikovatelná, a to když například rentgenové snímky prokáží spondylózu, DKK, aj. ... to však znamená, že prvotní příčinu nebudeme moci nikdy odstranit. Pravidelnou péčí ale můžeme zabránit vzniku onoho řetězce kompenzačních reakcí a následné bolesti v jiných oblastech těla. Ty případy, kdy je viníkem nějaký zapomenutý či nedostatečně léčený úraz, jsou zpravidla oříškem, který se ne vždy podaří rozlousknout (někdy se z primárního problému může stát sekundární ... a pak už je v podstatě i jedno co bylo první), ale vždy se dá postupně pracovat na odstranění kompenzačních potížích.

V optimálním světě bychom se my, všichni majitelé psů, však věnovali především prevenci: správnému cvičení a nasvalení psa v souvislosti s tím, jak velkou akci po něm vlastně vyžadujeme (chci jet na MS v psím spotu, chci jezdit na celodenní horské tůry, chci chodit každý den tříhodinnové procházky) ale také udržení nastavené formy! V optimálním světě bychom ale měli i psy s optimálním tělem. To bohužel neplatí a naše čtyřnohé parťáky někdy trápí nemocné klouby, bolavá záda, artrotické prsty, přertrhané vazy, zlomeniny, zatuhlé jizvy po zakrocích jako např. kastrace a mnoho dalších.

Jak tak hezky spolu se psem žijeme a sportujeme, náš pes bude mít úplně stejně bolavé tělo jako kdokoliv jiný.  Pak je dobré mít v záloze psího terapeuta, který nejen problém odhalí, ale poradí jak ho odstranit nebo zmírnit jeho důsledky (např. u dysplazie kloubů můžeme řešit bolest příliš namáhaných svalů a udržovat kloub v co nejvetším rozsahu pohybu po co nejdelší dobu).

Mnohdy se jedná o celou kaskádu drobností "problémů", které pes zvládá velmi dobře skrývat poměrně dlouhou dobu než se stane nepříjemný úraz, nebo v lepším případě zpozorujeme evidentní kulhaní. Neexistuje jednoduchá tabulka problémů a důsledků, jelikož je každý pes individuální jedinec s unikátním tělem! Vždy tedy doporučuji pravidelné prohlídky a následnou včasnou nápravu drobností.

Nejlepší je taková péče, která je šitá vašemu psovi na míru. Tréninkový plán, terapeutické ošetření, rozcvička a zklidnění po výkonu jsou úkony, které spolu úzce souvisí a teprve jejich soulad bude skutečně tou nejepší péčí, kterou může váš společník dostat!

______________________________________________

Naše služby:

pHysio prohlídka psího těla - zhodnocení nasvalení, postoje, změření rozsahu pohybu kloubů, zhodnocení pohybu, odhalení funkčních blokád kloubů, označení rizikových partií (pozn.: jelikož jde o rozsáhlé téma nabízím prohlídku ve dvou formách 1) Basic a 2) Expert)

pHysio ošetření - manuální techniky jako myoterapie, myofasciální techniky, pasivní pohyb kloubů a končetin atd., které dle individuálních potřeb tvoří kompletní ošetření doplněné vždy o rady, co můžete dělat doma

pHysio tréninkové rady a plány - tréninky kondice těla alias dogfitness, online konzultace, komentáře k tréninkovým videím, sestavení individálního tréninkového plánu (nutné spolu s prohlídkou!)

magnetoterapie - zapůjčení terapeutického elektromagnetu M-therapy k vám domů

aktomatická konzultace pHterapeuta a pHtrenéra samozřejmostí
 

Objednat se můžete přes
e-mail: marketaurbaskova@ymail.com
 nebo zprávou na stránce FB

_________________________________________________________________

 Fyzioterapie - co to vůbec znamená?

Představte si, že třeba Olomouc představuje myoterapii (masáže), Pardubice třeba chiropraxi, Ostrava Dornovu metodu, Praha představuje myofacsiální techniky, Plzeň laserovou terapii, Zlín magnety, Šumperk elektroléčbu, Brno hydroterapii ... a tak v podstatě do nekonečna ... no a když na tím vším postavíme ohromnou střechu, tak ta se bude jmenovat FYZIOTERAPIE.
Asociace fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat ČR

 

 

webdesign MakyChuckie © 2012